Menu Close

Kodėl jauni žmonės, kurie tikrai rastų draugų klube, bibliotekoje, mokykloje…

Kodėl jauni žmonės, kurie tikrai rastų draugų klube, bibliotekoje, mokykloje…, renkasi virtualias draugystes ir bendravimas internetu tapęs masiniu reiškiniu

Manyčiau, kad sugebėjimas užmegzti bei palaikyti santykius tarp draugų paauglystės metu yra kritiškai svarbus. Tai teigiamai veikia paauglio savigarbą, pasitikėjimą savo jėgomis. Priešingai, bendraamžių atstūmimas neigiamai veikia savo įvaizdžio suvokimą, ir gali tapti svaria priežastimi užmegzti artimus ryšius su internetiniais draugais nei realiais bendraamžiais. Tikėtina, kad internetas tuomet tampa ta vieta, kur galima užsimiršti, susidoroti su patiriamu stresu. Bendraudami internetu jie jaučiasi patogiau ir laisviau, be to, virtualiojoje erdvėje išreikšti jausmus ir mintis jiems lengviau nei realiame pasaulyje.

Manoma, kad socialinio pobūdžio svetainės ypač patrauklios dėl galimybės visapusiškai kontroliuoti savo įvaizdį ir taip sulaukti trokštamo dėmesio bei įvertinimo. Kita vertus pokalbių bei socialinių tinklų privalumas yra tas, kad jaunas žmogus juose jaučiasi ne toks suvaržytas, laisviau bendrauja, yra atviresnis, leidžia sau pasakyti daugiau, nei išdrįstų realiame gyvenime. Tai jausmas kylantis tada, kai tu esi saugus. Bendraudami internetu jie gali rinktis, su kuo ir kada šnekėti, turi laiko apgalvoti, sukurti žinutes ir taip kontroliuoti sąveiką su aplinkiniais. Iš dalies internetas palengvina uždarumą bei padeda jiems atsiverti, tarsi išmoko kaip pateikti save kitiems.

Aš galvoju, kad nėra taip blogai, jei sugebame išlaikyti sveiką balansą ir internetinį bendravimą priimame kaip parankų įrankį ryšiui su draugais palaikyti. Vis dėlto nuolatinis buvimas virtualiojoje aplinkoje daro didžiulę žalą jauno žmogaus socializacijai. Kita vertus, tokios pažintys gali turėti ir labai neigiamą atspalvį. Žmonės gali manyti, kad žino, su kuo bendrauja internete, tačiau visiškai nenutuokti apie tikrąsias šių žmonių savybes ir motyvus.

Labai svarbu suvokti, kad bendravimas virtualiojoje erdvėje niekada neatstos tiesioginių žmonių santykių. Tad manyčiau, jog turėtų būti skiriamas didesnis dėmesys prevencinėms paskaitoms, tėvų konsultavimui.

Anykščių PSC psichologė Jolanta Antanina Dovidonienė