Menu Close

NARKOTIKAI – ŠIŲ DIENŲ GYVENIMO REIŠKINYS

Pastaruoju metu, vis daugiau mokyklinio amžiaus jaunimo vartoja medžiagas, sukeliančias priklausomybę. Priklausomybę sukeliančių medžiagų spektras yra platus, jos įvairiai veikia žmogaus organizmą, sukeldamos įvairius organų pakitimus, ligas, o kartais ir mirtį.

Jaunimas ypatingai domisi narkotikais, diskutuoja, skaito literatūrą, ne vienas nutaria juos išbandyti, nesuprasdami kaip rizikuoja pakenkti sau. Didelį nerimą, dėl jaunimo galimai vartojamų narkotinių medžiagų, išgyveną tėvai auginantys vaikus, kurie vedini smalsumo, nežinojimo nutaria išbandyti tiek legalius, tiek nelegalius narkotikus.

 

Kas yra legalūs narkotikai? Tai medžiagos, kurios legaliai, tik su tam tikrais apribojimais, parduodamos įvairiose prekybos vietose – tai alkoholis ir tabakas.

Alkoholis yra labiausiai paplitusi veikianti psichiką ir sukelianti priklausomybę medžiaga. Alkoholiniai gėrimai gali būti stiprūs ir silpni. Jų stiprumas priklauso nuo gryno alkoholio kiekio juose ir priemaišų bei skirtingos gamintojo technologijos. Asmenims iki 18 metų draudžiama parduoti alkoholį. Geriant alkoholinius gėrimus, alkoholis skverbiasi į visus audinius, organus ir ląsteles. Organizmo fermentai suskaldo alkoholį, tačiau didesnis jo kiekis apnuodija alkoholį ir iššaukia apsauginę organizmo reakciją – vėmimą. Alkoholis prasiskverbęs į ląsteles, atima vandenį, koaguliuoja baltymus, tirpdo riebalus. Dalis smegenų ląstelių žūva. Mažos alkoholio dozės slopina galvos smegenų žievės centrus, todėl keičiasi žmogaus elgesys, pradeda daug kalbėti, judėti, sutrinka koordinacija. Didesnės alkoholio dozės paralyžiuoja mąstymą, sutrikdo judesių koordinaciją, gebėjimą orientuotis laike ir vietoje. Žmogus nebesugeba judėti, galima net komos būsena arba mirtis dėl kvėpavimo centro slopinimo. Euforinės būsenos – atpalaidavimo, nusiraminimo – poreikis skatina žmones vartoti alkoholinius gėrimus. Tačiau potraukis gali peraugti į priklausomybę.

Kita, narkotinė legali medžiaga, tabakas. Cigaretėms, papirosams naudojami smulkinti ir apdoroti tabako lapai. Tabake esanti medžiaga nikotinas, veikia žmogaus centrinę nervų sistemą, sukelia tam tikrą euforinę būseną jaučiamą lengvumu, maloniu jaudinimu, veikia raminančiai. Rūkymo įprotis dažniausiai prasideda pamėgdžiojimu, noru būti panašiam į suaugusius, noru atsipalaiduoti nuo nervinės įtampos. Rūkymas – labiausiai paplitusi buitinė narkomanija, žalojanti žmogaus sveikatą. Cigaretės dūmuose yra 4000 cheminių junginių, kurie išsiskiria į aplinką. Iš jų apie 40 nuodingų, tarp jų ir sukeliančių vėžį kancerogeninių medžiagų. Rūkymo metu išsiskiriančios dervos dirgina lūpų gleivinę, sustorėja balso stygos, balsas pasidaro šiurkštus, švokščiantis. Dervos nusėda ant dantų, dantenų, pirštų – jie pagelsta, iš burnos dvelkia nemalonus kvapas. Rūkantieji kenkia ne tik savo, bet ir aplinkinių sveikatai. Surūkius cigaretę 2/3 dūmų patenka į aplinką ir užteršia ją nikotinu, dervomis ir kitomis nuodingomis medžiagomis.

Daugiau informacijos apie narkotikus ir galimybes jų išvengti http://www.vpsc.lt/tevams_apie_narkotikus.pdf

 

Dažniausiai vartojami nelegalūs narkotikai yra kanapės, ekstazis, heroinas, kokainas.

 

Kanapės – tai natūralus augalas. Narkotikai iš kanapių – marihuana, hašišas – dažniausiai vadinami „žole“ yra vieni iš labiausiai paplitusių. Dažniausiai kanapės yra rūkomos. Apsvaigimas nuo kanapių atpalaiduoja, tampama daug kalbančiu, laimingu. Laikas sulėtėja, paaštrėja spalvos, garsai, skoniai. Rūkant kanapes, padažnėja širdies ritmas, padidėja kraujo spaudimas bei sumažėja deguonies kraujyje, todėl padidėja ir širdies priepuolio tikimybė. Kanapės paveikia atmintį, susikaupimą, išvargina, susilpnina motyvaciją. Galima jausti nerimą, paniką, patirti iliuzijas, haliucinacijas. Kanapių rūkimas gali padidinti plaučių, galvos bei kaklo vėžio tikimybę. Silpnėja imuninė sistema, gali turėti įtaką vaisingumui. Dažniausiai nuo kanapių rūkymo pereinama prie tokių narkotikų kaip amfetaminas, o dar vėliau ir heroinas.

 

Ekstazis – sintetinis narkotikas. Dažniausiai parduodamas tablečių su įvairiais simboliais pavidalu. Ekstazis dažniau vartojamas naktiniuose klubuose ir šokių vakarėliuose. Jis sukelia žvalumo, teigiamo požiūrio į aplinką poveikį. Žmogus jaučiasi laimingas, ramus, meilus kitiems, jaučiamas malonumas nuo prisilietimų. Ekstazis stipriai paveikia nervų ląsteles, atsakingas už žmogaus energetinę savireguliaciją, nuotaiką, agresiją, seksualinę veiklą, miegą, jautrumą skausmui. Gali pakilti kūno temperatūra, kraujo spaudimas, pagreitėti širdies plakimas. Galimas prakaitavimas, drebulys, griežimas dantimis. Asmenys vartojantys šį narkotiką gali patirti kelias dienas trunkančia sekinančia abstinenciją ir depresiją.

 

Heroinas – stipria priklausomybę sukeliantis narkotikas. Heroino vartojimas atneša daugiausiai problemų tiek jį vartojantiems žmonėms, tik visuomenei. Heroinas gaminamas iš morfino, medžiagos, kuri gaunama iš opijinių aguonų. Heroino injekcija sukelia susijaudinimą, po kurio jaučiama ramybė ir svajingumas, šiluma, atsipalaidavimas, snaudulys. Sumažėja skausmas, agresija, seksualinis potraukis. Heroino vartojimas sukelia rimtų sveikatos problemų – spontaniški abortai, sužalotos venos, infekcinės ligos kaip ŽIV ir AIDS bei hepatitas, taip pat galimas mirtinas perdozavimas. Heroino vartotojų sužalojamos venos, pažeidžiami širdies vožtuvai, kepenys, slopinama kvėpavimo sistema, todėl dažnas plaučių uždegimo pavojus. Vartojant heroiną vystosi tolerancija, todėl vartotojas turi vartoti vis didesnes dozes, jog pajustų tą patį poveikį. Kūnas pripranta prie nuolatinio narkotiko buvimo jame, todėl neįprastas pojūtis tampa kasdienybe. Todėl norint pajusti stipresnį pojūtį, reikia ir didesnės dozės. Negavus reikiamos dozės narkotiko, vystosi abstinencija – viduriavimas, vėmimas, šaltis, drebulys, nemiga, „suka“, „laužo“ kaulus, raumenis. Abstinencija trunka 2-3 dienas ir palengva išnyksta per savaitę.

 

Kokainas – baltų miltelių pavidalo stiprią priklausomybę sukeliantis stimuliuojantis narkotikas, gaminamas iš kokamedžio lapų. Gali būti įkvepiamas pro nosį arba ištirpinamas vandenyje ir leidžiamas į veną. Kokainas padidina budrumą, energingumą, sumažina alkį, troškulį. Žmogus vartojantis kokainą, rizikuoja patirti infarktą, insultą, staigią mirtį. Pažeidžiami žarnyno audiniai, skrandis, žarnynas, atsiranda pilvo skausmai, galvos skausmai, pykinimas. Daugiadienis kokaino vartojimas iššaukia paranojos priepuolius, žmogus nebesiorientuoja realybėje ir patiria haliucinacijas.

 

Be šių, dažniausiai vartojamų narkotinių medžiagų, yra labai dažnai vartojami ir amfetaminai, LSD, lakiosios medžiagos ir įvairios kitos narkotinės medžiagos. Plačiau apie narkotines medžiagas ir pagalbos priemones, narkotines medžiagas vartojaniems asmenimis, galima rasti http://www.drugs.ie/ln

Anykščių psichikos sveikatos centras